Najnowsze posty na blogu

Kamienie przypisane znakom zodiaku – które z nich znajdziemy u jubilera?
Kamienie przypisane znakom zodiaku – które z nich znajdziemy u jubilera?
Wiele artykułów opisuje w internecie kamienie, które przypisane są konkretnym znakom w astrologii...
 30/10/2019  (42)    (0)
Dziecięce fantazje
Dziecięce fantazje
Wrzesień kojarzy nam się głównie z powrotem do szkoły. Dziś, już dorosłe, wciąż wspominamy towarzy...
 23/09/2019  (43)    (0)
Złota jesień
Złota jesień
Złote dodatki uzupełniające jesienne stylizacje to jeden z lepszych wyborów tego sezonu. Modne są ...
 16/09/2019  (38)    (0)
Słowo na jesień
Słowo na jesień
Późne lato i wrzesień to dość trudny do zdefiniowania czas, kiedy to nasza skóra wciąż jesz...
 16/09/2019  (43)    (0)
Nowości - wrzesień 2019
Nowości - wrzesień 2019
Wakacje już za Nami, a my w ramach otuchy;) mamy dla Was masę nowości. Biżuteria z kolorowymi kami...
 02/09/2019  (38)    (0)

Wyświetl wszystkie posty

Szukaj w blogu

Kamienie szlachetne Część I

Kamienie szlachetne Część I

 (0)

  Informacje branżowe

Kamienie szlachetne od niepamiętnych czasów są przedmiotem podziwu i pożądania z powodu swojej urody. Od wieków używa się ich do produkcji biżuterii. Do ich rangi mogą ubiegać się tylko i wyłącznie kamienie naturalne. Większość kamieni szlachetnych to minerały powstałe w skorupie ziemskiej na skutek działania procesów geologicznych z wyjątkiem pereł i korali, które są pochodzenia organicznego.

 

Rzadkość występowania kamieni wpływa na ich wartość. Wartość handlowa kamieni szlachetnych zależy nie tylko od ich masy i wielkości, ważna jest także barwa, połysk i czystość kryształów. Jednostką używaną do określania masy kamieni szlachetnych jest karat.

 

O przynależności do grupy kamieni szlachetnych decydują takie cechy jak: twardość, rzadkość występowania, przezroczystość, połysk, barwa i jej nasycenie, a także szczególne cechy optyczne punktowane przez człowieka. Charakterystycznego piękna minerały nabierają dopiero po precyzyjnej obróbce, szlifowaniu i polerowaniu.

 

Twardość jest bardzo ważnym warunkiem ponieważ kamienie szlachetne muszą być odporne na czynniki chemiczne. Minerały stosowane w jubilerstwie zobowiązane są do wystarczającej zwięzłości i twardości, aby nie ulegały zniszczeniu, a także nie ścierały się podczas użytkowania. Dziesięciostopniową skalę twardości minerałów opracował niemiecki mineralog Friedrich Mohs.

 

 

 

Diament

 

Diament to najcenniejszy spośród kamieni szlachetnych. Jest także najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie. W skali Mohsa zajmuje najwyższe dziesiąte miejsce. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego adamos i oznacza „niepokonany”, „nie zniszczalny”.

Diament z punktu mineralogii to czysty węgiel, jest szczególnie odporny na działanie kwasów i zasad. Kamienie te w przeciwieństwie do innych kamieni szlachetnych przepuszczają promienie Rentgena. Diamenty bardzo dobrze przewodzą ciepło dlatego w dotyku są zimne. W jubilerstwie najczęściej występuje w wersji kolorystycznej bezbarwnej lub białej.

Warto zapamiętać, że:

 

Każdy brylant jest diamentem lecz nie każdy diament jest brylantem.

 

Brylanty to fachowa nazwa diamentów o szlifie brylantowym.

Kamień ten odporny jest na zarysowania, odznacza się też wyjątkowo dużym współczynnikiem załamania światła. Dzięki tym właściwościom diamenty mają bardzo silny połysk. Uroda diamentów to słynne „skra i ogień”.

 

 

Rubin

 

Rubin to kamień szlachetny występujący w barwach od różowej do krwistoczerwonej. Zaraz po diamencie jest najtwardszym minerałem na Ziemi. Zajmuje dziewiąte miejsce w skali Mohsa. Cechuje się znaczną wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Nazwa tego kamienia pochodzi z łacińskiego słowa rubens, oznaczającego kolor czerwony.

Rubiny nieoszlifowane mają matowy połysk, dopiero po obróbce skrzą się prawie jak diamenty, nabierając charakterystycznego połysku.

Kamienie te wyzwalają chęć do życia, werwę i aktywność z tego względu dedykowane są osobom o melancholijnym usposobieniu. Barwa rubinu to symbol miłości i namiętności, polecany zakochanym i młodym małżeństwom. Ma dodawać sił do walki z przeciwnościami losu.

 

 

 

Szmaragd

 

Minerał ten przybiera różne odcienie, od jasnozielonego do ciemnozielonego. Nazwa tego kamienia wywodzi się z greckiego słowa smaragdos, co oznacza zielony kamień. W skali Mohsa zajmuje 7,5 – 8 miejsce. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem załamania światła.

Uważa się, że w bardzo pozytywny sposób działa na ludzi. Potrafi ich uspokoić i wpłynąć łagodząco na skołatane nerwy. Pomaga się uspokoić i wyciszyć, sprzyja w porozumiewaniu się z innymi, gdyż wzmacnia więzi partnerskie i przyjacielskie. Dzięki tym kamieniom można na nowo nabrać chęci do życia, pomagają pozbyć się uczucia rozpaczy i żalu.

 

 

 

Szafir

 

Szafir może przyjmować różne barwy, od przezroczystej do czarnej. Najbardziej ceniony jest ten o barwie tzw. błękitu kaszmirowskiego. W skali Mohsa zajmuje dziewiąte miejsce. Cechuje się dużą twardością i wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Najczęściej szafirom nadaje się szlif brylantowy lub schodkowy. Nazwa tego kamienia wywodzi się z greckiego słowa sapphirus, które oznacza „niebieski”.

Szafir to kamień miłości, który poleca się wszystkim tym, którzy chcą stworzyć związek partnerski. Ma za zadanie chronić przed nieszczęściem, zapewniając przy tym ochronę przed różnymi chorobami. Osoby noszące biżuterię z szafirem chronione są przed ślepotą. Wyzwala u ludzi elokwencje i poczucie humoru.

 (0)