Kategorie bloga

Tagi

artykuł zaręczyny blog o biżuterii post arykuł artukuł proporcje biżuteria złoto blog post kolczyki artukuł biżuteria blog o biżuterii

Tropem motywów sezonu w biżuterii

0 Comments
star_rateArticle rating 0

Biżuteria, tak jak i odzież podlega trendom, chociaż uważa się, że biżuteria z metali szlachetnych jest zdecydowanie bardziej ponadczasowa. To tutaj można doszukiwać się form, które na dłuższy czas, niż jeden sezon, zawładnęły światem fashionistek. Trendy, które się pojawiają zostają z nami na dłużej, niekiedy nawet na kilka lat, zmieniają się jedynie wersje popularnych motywów- raz są większe, raz mniejsze, a to ażurowe, a to gładkie lub wysadzane kamieniami. W różnych zestawieniach. Dlatego też prześledzimy sobie poniżej wyłącznie motywy związane z tematyką wzorów, nie zaś trendy, które są bardzo sezonowe i z założenia – krótkie. Z naciskiem na te, które spotykane są tego lata najczęściej.

 

 

 

MUSZLA

 

Listę motywów otworzy nam nie mniej jednak motyw typowo letni i bardzo „trendy” a więc – muszla. Spotkać ją można było już wcześniej jednakże zawojowała obecnie przemysł modowy wszerz i wzdłuż. Spotkamy ją zarówno wyszywaną na ubraniach, we wzorach tkanin, przypiętą do butów, w ozdobach do włosów a nawet doszywaną masowo do torebek. Ten przemysłowy przekrój rozmaitości pochłonął również rynek biżuterii i rozszerzył się niesamowicie za sprawą Instagrama. Początkowo ów przykuwający wzrok i tani do pozyskania surowiec, jakim jest muszla wykorzystywany był jako biżuteria w swej oryginalnej i nie drogiej formie w połączeniu z rzemykami, koralikami itp. Obecnie również projektanci biżuterii z metali szlachetnych dostrzegli wreszcie potencjał niewielkiej formy, która niegdyś służyła już przecież w różnych kulturach do zdobienia ciała. Najczęściej występuje pojedyncza muszla przy naszyjnikach w formie różnej wielkości zawieszki na łańcuszku złotym lub srebrnym. Z uwagi na cenę kruszcu i jego wagę rzadko spotyka się muszelki rozłożone na całej długości łańcuszka. Kolczyki najczęściej występują w wersji dość dużych pojedynczych muszli lub drobnych sztyftów w wersji mini. W przypadku bransoletki wzornictwo jest podobne jak przy naszyjnikach – z metali szlachetnych najczęściej spotkać można pojedyncze zawieszki, ponieważ forma ta nie jest zbyt uniwersalna i raczej nie będziemy inwestować zbyt wielu pieniędzy w bądź co bądź jednak – trend.

 

 

 

MOTYWY PONADCZASOWE

 

Nieodmiennie popularne i wciąż żywe motywy to serce, znak nieskończoności i koniczyna oraz kółko. O ile trzy pierwsze są powszechnie znane jako znaki symboliczne (miłość, szczęście, wieczność) i zawsze aktualne, o tyle motyw kółka jest znakiem bardzo uniwersalnym i neutralnym. Nie kojarzy się nam w żaden sposób infantylnie, nie narzuca żadnej filozofii a jedynie elegancko zdobi, przez co jest bodaj najczęściej kupowanym na prezent motywem. Serce w tym zestawieniu jest i zawsze będzie wyznaniem miłosnym, stąd motyw ten jest ponadczasowy, dajemy go jednak tylko osobom, z którymi łączy nas pewna intymność, inaczej kojarzyć się będzie nieco infantylnie, bardziej jako motyw dziewczęcy.

 

 

 

SYMBOLE NOCY

 

Księżyc i gwiazdki jako motywy zdobnicze zapanowały kilka lat temu i wciąż mocno trzymają się na czele listy wzorów popularnych. Choć zmieniają się ich proporcje i jak w przypadku księżyca – wersje, wciąż kojarzą nam się z magią oraz pewną eteryczną otoczką. W estetyce ciężko jest zepsuć efekt jaki dają w zestawieniu całej stylizacji, ponieważ ciekawie prezentują się i dniem i nocą, bez względu na to, czy motywy są drobne czy też duże i wyraziste. Osoba nosząca biżuterię z symbolami nocy zawsze sprawia wrażenie dobrze zorientowanej w niełatwej sztuce stylizacji ubioru. Ponadto wzór księżyca czy gwiazdy z racji ich „galaktycznej istoty” najlepiej prezentuje się właśnie w metalicznej wersji wykonanej ze srebra czy ze złota. Zawieszka czy przekładka o powierzchni gładkiej pięknie odbija światło i przyciąga wzrok, nie potrzebuje zatem żadnych dodatkowych ozdobników w postaci cyrkonii czy fasetowania powierzchni. Tutaj piękno tkwi w istocie samej formy.

 

 

 

MOTYWY PTASIE

 

Ptaki, skrzydła i pióra są obecnie motywami bardzo w stylu popularnego boho. Naszyjnik typu celebrytka pojawiał się w biżuterii z wizerunkiem jaskółki, gołębia czy też np. kolibra. Element ozdobny jest wtedy najczęściej wykonany z płaskiej gładkiej blaszki, niekiedy w formie ażurowej (koliber). Dużo też można spotkać samych zawieszek wersji bardziej ozdobnej, gdyż często formy zwierzęce wykorzystuje się do osadzenia kolorowymi cyrkoniami. Naszyjnik z motywem rajskiego ptaka na przykład tłumaczy obecność kolorowych cyrkonii i w przeciwieństwie do biżuterii typu celebrytka – dość mocno rzuca się w oczy.

 

Popularny wzór ażurowego kolibra w locie był jednym z najczęściej spotykanych ptasich wzorów i choć obecnie nie jest wcale tak łatwo go nabyć – wciąż wszędzie go pełno ;-). Kolczyki z motywem gołębia lub jaskółki najczęściej występują w wersji drobnej na sztyfty. Z uwagi na rozłożone skrzydła i proporcjonalnie dość dużą szerokość – kolczyki te najlepiej wyglądają kiedy ułożone są wzdłuż płatka ucha. Zresztą gołąb czy jaskółka w locie są jednym z najbardziej subtelnych i nieco romantycznych motywów, które najpiękniej prezentują się na dekolcie w formie naszyjnika.

 

Flaming jest wzorem, który poza odzieżą i biżuterią wdarł się również w estetykę wnętrzarską i dekoratorską. Mocny kolor zwraca uwagę i przyciąga wzrok, zaś ciekawa forma sylwetki stojącej na jednej nodze kojarzy się bardzo „dizajnersko”. Z fali popularności skorzystał również rynek biżuterii, tworząc naszyjniki, kolczyki, bransoletki czy nawet kolorowe broszki zaspokajające nasze potrzeby przelotnych fascynacji trendami. Niezbyt drogie, najczęściej gładkie pełne lub ażurowe formy przewijają się pojedynczo przez łańcuszki w postaci zawieszek. Podłużne sylwetki flaminga doczepione do łańcuszka pojawiają się również w wiszących kolczykach. Wytwarzane są najczęściej ze srebra, ponieważ ze złota chętniej kupujemy biżuterię znacznie bardzie ponadczasową.

 

 

 

MONETY, MEDALIONY i ŁAŃCUCHY

 

Tłoczone krążki nawiązujące do rzymskich monet to motyw, który zaczerpnięty został ze starożytności. Najczęściej monety te występują w połączeniu z grubszym łańcuchem, w większych ilościach jednocześnie i zróżnicowane są wielkościowo. Niekiedy monety te łączone są wymiennie z medalionami. Pojedynczo medaliony zawieszane są na grubszych i często dość długich łańcuchach. Nosi się je pojedynczo lub w większej ilości, gdzie każdy zawieszony jest osobno, łańcuchy zaś są zróżnicowanej długości. Taki sposób noszenia medalionów opanował dużą część letnich stylizacji na Instagramowych kontach większości fashionistek. Zaletą wyboru tych motywów jest to, że można je nosić cały rok, ponieważ ich kształt jest uniwersalny a na swetrach i w dekoltach dobrze się układają.

 

 

 

PODKOWA

 

Motyw podkowy również należy do klasyków, choć nie jest tak popularny jak koniczyna czy znak nieskończoności. Podkowa wg znanej nam symboliki noszona jest na szczęście, stąd nie jest ona przelotną formą, po której słuch zaginie po jednym sezonie. Najczęściej występuje w formie małej zawieszki przy bransoletce łańcuszkowej lub przy naszyjniku. Często też doczepiana jest do łańcuszka jako jedna z wielu zróżnicowanych zawieszek. W przypadku kolczyków motyw podkowy występuje w formie niewielkich sztyftów.

 

 

 

LITERKI I ZNAKI ZODIAKU

 

Literki również były, są i będą traktowane jako sposób na spersonalizowanie naszej biżuterii. Zmienia się tylko ich forma, która wykonana jest zarówno w złocie jak i w srebrze. Spotkać można proste, gładkie lub fasetowane formy, motywy ażurowe, wysadzane cyrkoniami lub kamieniami szlachetnymi. Literek nie wybiera się przypadkowo. Najczęściej jest to pierwsza litera imienia naszego lub bliskiej nam osoby. Większe i mniejsze zawieszki z alfabetem przełożyć można przez każdy łańcuszek i nosić wraz z innymi motywami w formie bransoletki lub wisiorka.

Znaki zodiaku podobnie jak literki są formą spersonalizowanej biżuterii, jednak odnoszą się już wyłącznie do nasze j osoby. Są klasycznym i dobrym prezentem z jakiejś ważniejszej okazji. Zmienia się tylko sposób ich noszenia, czyli podobnie jak wszystkie wcześniejsze motywy – znak zodiaku łączy się z wieloma innymi wzorami.

 

 

 

MOTYWY PRZEMIJAJĄCE

 

Choć bardzo popularne jeszcze w zeszłym roku ręka Fatimy i oko proroka wciąż pojawiają się w biżuterii, to jednak nie ma już takiego szaleństwa wokół nich jak jeszcze dwa lata temu. Motywy te nie znikną z pewnością zupełnie, ponieważ związane są z religią krajów arabskich i islamem. Do naszych krajów zawitały w formie pamiątek z wakacji i raczej amuletów na szczęście, niż symboli religijnych.

Diamencik czy też linia życia jako pojedyncze motywy pojawiły się w biżuterii typu celebrytki. Delikatne, małe formy ładnie i subtelnie wyglądają w postaci motywów na cienkich, srebrnych i złotych łańcuszkach. Wciąż jeszcze można spotkać je w kolekcjach ale szybko nużący się wszystkim rynek mody również w biżuterii wciąż poszukuje nowych rozwiązań.

Comments
Leave a comment
Comment successfully added!
You must be logged to enter comment!
Some error occurred please contact us!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!