Kategorie bloga

Tagi

artykuł zaręczyny blog o biżuterii post arykuł artukuł proporcje biżuteria złoto blog post kolczyki artukuł biżuteria blog o biżuterii

Jaki prezent na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej?

1 Comments
star_rateArticle rating 5

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla dzieci przystępujących do nabożeństwa. Charakter religijny ceremonii ma również ogromne znaczenie dla całej rodziny. Podczas przyjmowania sakramentu dzieci ubrane są w odświętne stroje, a w trakcie specjalnie przygotowanej uroczystości otrzymują od zaproszonych gości upominki i pamiątki.

 

Biżuteria to numer jeden na liście komunijnych prezentów. Zaproszeni na uroczystość goście chcą obdarować dziecko czymś, co ma podkreślić wyjątkowość tego dnia, a zarazem upamiętnić duchowe przeżycie. Obdarowywanie biżuterią wykonaną ze złota cieszy się w naszej kulturze ogromną tradycją, mimo to biżuteria srebrna także jest opcją wyboru na prezent komunijny.

 

 

Pamiątki z motywem religijnym

 

Najpopularniejszym rodzajem wręczanej biżuterii są łańcuszki, medaliki i krzyżyki z wizerunkiem osoby świętej. Przy wyborze łańcuszka dla dziewczynki skupmy się na splocie ozdobnym, natomiast dla chłopca lepiej jest wybrać model o męskim splocie np. pancerkę bądź figaro. Łańcuszki nie powinny być zbyt okazałe i długie, idealne rozmiary to 45/50cm dla dziewczynki, 50/55cm dla chłopca.

 

Do łańcuszka dobiera się następnie pasującą zawieszkę. Zawieszki w postaci medalików i krzyżyków również nie mogą przytłaczać swą okazałością. Dla dziewczynek najczęściej wybierane są medaliki przedstawiające wizerunek Matki Boskiej Karmiącej lub Matki Boskiej Niepokalanej, a dla chłopców krzyżyki i medaliki z wizerunkiem Jezusa i Jana Pawła II. Uniwersalny jest medalik z podobizną Maryi oraz tzw. medalik „Cudowny” zwany również medalikiem Niepokalanego Poczęcia przedstawiający na awersie Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą, a na rewersie literę  „M” splecioną z krzyżem oraz dwa serca.


Taki rodzaj ofiarowywanej biżuterii najczęściej wybierany jest przez dziadków bądź rodziców chrzestnych. Wybór takiego rozwiązania to idealna pamiątka. Decydując się na biżuterię spersonalizowaną, czyli np. umieszczając na odwrocie medalika grawer z datą uroczystości lub imieniem dziecka sprawiamy, że prezent ma charakter upamiętniający to ważne wydarzenie.

 

 

Odpowiedni prezent

 

Kierując się wyborem prezentu komunijnego pamiętajmy, że łańcuszki, medaliki i  krzyżyki nie są jedyną opcją. Dziewczynkom wręczane zostają także naszyjniki, bransoletki czy kolczyki. Należy jednak pamiętać, że dziecku nie będą pasowały okazałe, wiszące kolczyki ani ciężkie i długie łańcuszki. Pierścionki także nie są zbyt dobrym wyborem, gdyż dziecko może szybko z nich wyrosnąć, problem może również sprawić wybór odpowiedniego rozmiaru. Najlepiej sprawdzi się coś niewielkiego z dodatkiem kolorowych lub białych cyrkonii. Coś co mała dziewczynka będzie mogła nosić na co dzień. Do grona cieszących się niezmierną popularnością prezentów komunijnych wciąż należy zegarek. Jest to prezent, którym obdarować możemy przede wszystkim chłopca, jednak dziewczynka również ucieszy się z takiego podarunku.

 

 

Wybierając biżuterię, którą chcemy obdarować dziecko pamiętajmy przede wszystkim, że biżuteria komunijna powinna być skromna. Większą popularnością cieszy się mimo wszystko biżuteria ze złota, traktowana jako lokata kapitału. Czasem nawet prezenty, które ofiarujemy dzieciom nie mają przeznaczenia nagłego noszenia, są prezentem przeznaczonym na później, po który dziecko sięgnie za kilka lat. Prezent na komunię powinien być pamiątką, czymś cennym nie tylko pod względem materialnym. Nie zapominajmy, że Pierwsza Komunia Święta ma mieć przede wszystkim charakter duchowy, plastikowe zabawki nie odzwierciedlają powagi tej uroczystości.

Comments
Leave a comment
Comment successfully added!
You must be logged to enter comment!
Some error occurred please contact us!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!