Kategorie bloga

Tagi

artykuł zaręczyny blog o biżuterii post arykuł artukuł proporcje biżuteria złoto blog post kolczyki artukuł biżuteria blog o biżuterii

Kamienie szlachetne Część III

0 Comments
star_rateArticle rating 0

Akwamaryn

 

Akwamaryn to kamień o barwie błękitnej lub niebieskozielonej. Nazywany jest „kamieniem odwagi”. W skali Mohsa znajduje się między 7,5 a 8 miejscem. Kamień ten jest dość kruchy, zatem najlepiej nosić go jako element bransoletek lub wisiorków. Jego nazwa pochodzi od łacińskich słów „aqua marine” czyli „woda morska” i nawiązuje do barwy minerału.

Akwamaryn jest symbolem odwagi, dodaje jej ludziom nieśmiałym i tym którzy mają problemy z wyrażaniem swoich emocji i uczuć. Silnie oddziałuje na komunikacje i relacje międzyludzkie. Jego energia pozwala na płynne wyrażanie myśli i uczuć. Jest idealnym kamieniem dla ludzi przeciążonych obowiązkami, przytłoczonych stresem i odpowiedzialnością. Rozjaśnia umysł, obdarza łagodnością i dobrymi emocjami, łagodzi lęki i fobie, uspakaja, poprawia samopoczucie i wzmaga pewność siebie.

 

 

Agat

 

Agat jest kamieniem ozdobnym, posiadającym bardzo charakterystyczny układ barw. Zbudowany jest z wielu różnokolorowych warstw, przeważają jednak odcienie szarości, różu i koloru brunatnego. Bardzo rzadko występuje w żywszych barwach: czerwonych czy zielonych. W skali Mohsa znajduje się pomiędzy 6,5 a 7 miejscem.

Jego nazwa pochodzi od rzeki Achates w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności.

Agat uważany jest za kamień miłości i wierności. Dobrze podarować go ukochanym osobom w celu umocnienia wielkiej miłości. Uważa się, że uzdrawia ciało, umysł i ducha, poprawia pamięć i koncentrację, dodaje wrażliwości, a także oddala troski i niepokoje. Żółty agat w pierścionku gwarantuje trwałe uczucie i zapobiega zdradzie. Biały agat niweluje wewnętrzny niepokój. Niebieski natomiast zapobiega stanom depresyjnym, kolorowy pomaga w stresujących sytuacjach.

 

 

Awenturyn

 

Awenturyn zabarwiony jest najczęściej na zielono. Występuje również w kolorze czerwonym i brązowym, co zależy od domieszek. Barwa zielona awanturynu powstaje w wyniku obecności chromu, czerwona i brązowa uzyskiwana jest dzięki domieszce hematytu. Występuje na 7 miejscu w skali Mohsa. Jest jednym z najpospolitszych minerałów i jednym z głównych składników skał magmowych. Jego nawa pochodzi od włoskiego „awenture”, czyli „przypadek”.

Awenturyn jest symbolem cierpliwości, spokoju i wewnętrznej równowagi, pozytywnie nastraja do życia, wzmaga poczucie własnej wartości. Uważa się, że przyciąga do właściciela bogactwo i obfitość. Należy nosić go w okolicy szyi bądź serca.

 

 

Bursztyn

 

Bursztyn znany jest również jako jantar bądź amber. Najczęściej spotykany jest w ciepłych barwach odcienia żółtego. Rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, czy zielonkawe kamienia. Przejrzystość bursztynu zależy od zawartości drobnych pęcherzyków powietrza. Największe bryły minerału osiągają wagę kilku, a nawet kilkunastu, kilogramów.  W skali Mohsa znajduje się pomiędzy 2 a 2,5 miejscem. Nazwa natomiast pochodzi od niemieckiego „bernstein”, co oznacza „kamień który się pali”.

Powszechnie uważa się, że bursztyn sprzyja dobremu samopoczuciu fizycznemu, aktywizuje moc samo uzdrawiania. Ma wszechstronne zastosowanie na różne dolegliwości. Jest ceniony nie tylko przez jubilerów, ale także odgrywa ważną rolę w medycynie ludowej.

 

 

Hematyt

 

Hematyt występuje w czarnej, stalowoszarej  bądź ciemnoczerwonej barwie o metalicznym lub matowym połysku. Minerał ten jest kruchy i nieprzeźroczysty. W skali Mohsa znajduje się pomiędzy 5,5 a 6,5 miejscem. Jego nawa pochodzi od greckiego słowa „haema”, co oznacza „krew”, nawiązując do czerwonej barwy minerału po jego sproszkowaniu.

Hematyt to dosłownie kamień wojowników, osób pewnych siebie i takich, które wiedzą czego chcą. Reprezentuje trwałość, siłę i trzymanie się określonych zasad. Uważa się, że pomaga w realizacji celów, ułatwia pokonywanie trudności. Niektórzy twierdzą, że pomaga wygrywać procesy sądowe, dlatego nazywany jest również kamieniem prawników. Jako ciekawostkę należy dodać, że sproszkowana forma tego minerału wykorzystywana była do malowania ścian w jaskiniach. Egipcjanom służyła natomiast do zdobienia sarkofagów.

 

 

Jaspis

 

Jaspis to piękny kamień powstający z minerałów kwarcu i chalcedonu. Mieni się różnymi barwami: żółcią, brązem, czerwienią, zielenią, fioletem i bielą. Występuje w wielu odmianach i kolorach, dzięki czemu zawsze jest niepowtarzalny i wyjątkowy. W skali Mohsa znajduje się pomiędzy 6,5 a 7 miejscem. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „iaspis”, co oznacza „cętkowany kamień”.

Jaspis uznawany jest za kamień leczniczy, przezwyciężający depresje. Przypisane jest mu pochłanianie negatywnej energii oraz pozytywny wpływ na system nerwowy i dodawanie pewności siebie. Nazywany jest także kamieniem antystresowym. Uważa się, że czerwona odmiana kamienia wzmacnia wolę i sprzyja realistycznemu myśleniu. Jaspisy są talizmanami poprawiającymi atmosferę w domu i w pracy. Minerał ten wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie, ale także jako materiał dekoracyjny do wyrobu przedmiotów użytkowych i artystycznych. Jego atrakcyjne odmiany są mega gratką dla kolekcjonerów. W starożytności uznawany był za jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych.

Comments
Leave a comment
Comment successfully added!
You must be logged to enter comment!
Some error occurred please contact us!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!